برنج

قیمت برنج ایرانی درجه ۲

برنج ایرانی خوب

قیمت برنج ایرانی درجه 2

انواع برنج ایرانی

برنج ایرانی در شمال کشور در استان های گیلان، مازندران و بخشی از استان گلستان کشت می شود . از انواع برنج ایرانی میتوان به برنج هاشمی، صدری (دم سیاه، دم زرد، دم قرمز )، طارم، علی کاظمی و برنج پر محصول (شیرودی، فجر، خزر و..)  نام برد که در زیر به اختصار توضیح می دهیم.

برنج هاشمی : برنج هاشمی به وسیله فردی بنام یوسف هاشمی در روستایی در اطراف خمام در سال ۱۳۶۴  کشف شد. این برنج در سال ۱۳۷۰ به تولید انبوه رسید نام آن برگرفته از نام آقای هاشمی است. برنج هاشمی به دو نوع گرم و سرد نیز تقسیم می شود. گونه گرم این برنج ساقه کلفت تری نسبت به گونه گرم آن دارد و به همین دلیل کرم ساقه خوار نمی تواند به آن نفوذ کند و به سم پاشی نیازی ندارد این مورد سبب میشود در بیشتر مزرعه ها به صورت ارگانیک کشت گردد. انواع برنج هاشمی در یک زمان کشت می شود ولی برداشت گونه سرد ده روز دیرتر از گونه گرم است. شکل ظاهری این دو نوع برنج تفاوتی ندارد ولی نوع سرد آن از نظر مزه و پخت بهتر از نوع گرم آن است.

برنج صدری : ارقام صدری از بهترین و مرغوبترین ارقام کیفی برنج بومی یا محلی کشور بوده که در استان گیلان کشت می گردد. این ارقام دارای طول زیاد و عرض کم، ظاهری کشیده، جنس گچی و رنگی سفید متمایل به کرم می باشند. همینطور از نظر عطر، طعم و پخت بسیار عالی می باشند و در آزمون مالش بین دو کف دست، چربی بخوبی قابل لمس می باشد. در حال حاضر نوع دم زرد و دم قرمز آن به دلیل بهره برداری پایین نسبت به نوع دم سیاه کم تر کشت می شود. برنج صدری دم سیاه گیلان کشت بعد از پخت قد و عطر و طعم بسیار عالی دارد و مخصوص مشتریان سخت پسند است.

برنج طارم : نام برنج طارم برگرفته از یک محل در استان زنجان است که از قدیم این برنج به صورت انبوه در آن جا کشت می شد. در حال حاضر این برنج در استان گیلان و مازندران نیز کشت می شود. برنج طارم همانند برنج هاشمی به دو گونه گرم و سرد تقسیم می شود . به نوع زودرس آن گرم و دیر رس آن سرد گویند. شکل ظاهری طارم نسبت به نوع صدری کمی کوتاه و چاقتر، جنس گچی، دارای رنگ سفید متمایل به کرم است. عطر و طعم بی نظیر آن باعث شده طرفداران زیادی را جذب خود نماید.

برنج علی کاظمی : برنج علی کاظمی در سال ۱۳۶۰ توسط فردی بنام آقای علی کاظمی از روستایی در فومن کشف شد و طی هفت سال به تولید انبوه رسید. این برنج عطر و طعم خوب و نسبت به برنج صدری و هاشمی قد کوتاه تری دارد و چون ریشه آن از برنج بینام گرفته شده است مانند برنج پر محصول ممکن است ظاهر دلچسبی نداشته باشد ولی پخت خوب آن ضعفش را جبران نموده است.

برنج های پر محصول : برنج های پر محصول به برنجی گفته می شود که طی مراحلی اصلاح نژاد شده است و بعد از کشت معمولا نسبت به برنج های دیگر چند برابر برداشت می شود و از کیفیت پایین تری برخوردار هستند. برنج های ایرانی پر محصول شامل:

۱- برنج فجر : برنج فجر، بهترین برنج بین برنج‌های ارزان ایرانی است و قیمت برنج فجر به ازای هر کیلو ۱۷۰۰۰ تومان عرضه می‌گردد. برنج فجر مازندران، کشت اول شالیزارهای استان مازندران در سال ۹۸ است. رنگ برنج فجر با سایر برنج‌ها متفاوت بوده و دانه‌های شیشه‌ای رنگی دارد. برنج فجر به نسبت قیمتش از کیفیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل، انتخاب بسیار خوبی برای رستوران‌هاست. ضمنا پس از پخت نیز سفت و خشک نمی‌شود.

۲- برنج شیرودی : این نوع برنج از سال ۱۳۷۵ در استان مازندران کشت میشود. برنج شیرودی از نظر ظاهری کمی به برنج هاشمی شباهت دارد ولی به هیچ وجه عطر و طعم برنج هاشمی را ندارد. کیفیت پخت آن در حد مطلوب است و نسبت به سایر اقلام پخت راحت تری دارد.

۳- برنج خزر : برنج خزر از جمله ارقام پر محصول برنج است که از تغییر ژنتیکی برنج های ایرانی به دست آورده شده است. این برنج از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به برنج های صدری بوده و قیمت بسیار پایین تر آن موجب شده مشتریان زیادی را جذب کند. اما پخت با کیفیت پایین آن یکی از ضعف های اساسی این برنج است.

قیمت عمده فروشیقیمت خرده فروشیمحصول
۷۴۰۰۰۷۹۰۰۰هاشمی گیلان دو الک سورت شده ممتاز
۶۹۰۰۰۷۳۰۰۰هاشمی گیلان یک الک سورت شده
۵۵۰۰۰۵۸۰۰۰فجر گیلان دو الک سورت شده ممتاز
۵۲۰۰۰۵۵۰۰۰فجر گرگان یک الک
۵۴۰۰۰ فجر گرگان دو الک سورت شده ممتاز
۷۴۰۰۰۷۹۰۰۰برنج هاشمی قهوه ای ممتاز
۴۷۰۰۰ برنج قهوه ای ندا
۳۵۰۰۰۳۷۵۰۰نیم دانه هاشمی
۲۸۰۰۰ نیم دانه ریز هاشمی
۴۵۰۰۰۴۸۵۰۰سر لاشه هاشمی
۷۲۰۰۰۷۷۰۰۰علی کاظمی گیلان دو الک سورت شده ممتاز
۹۸۰۰۰۱۰۵۰۰۰صدری دم سیاه دودی دو الک سورت شده ممتاز
۸۰۰۰۰۸۶۰۰۰هاشمی دودی دو الک سورت شده ممتاز
۵۷۰۰۰۶۰۵۰۰شیرودی دودی دو الک سورت شده ممتاز
۵۲۰۰۰۵۵۰۰۰ندا دودی دو الک سورت شده ممتاز
۴۰۰۰۰۴۵۰۰۰نیم دانه دم سیاه دودی پاک شده
۴۶۰۰۰۴۹۵۰۰سر لاشه هاشمی دودی پاک شده
۳۱۰۰۰۳۳۰۰۰نیم دانه درشت هاشمی دودی پاک شده
۴۱۰۰۰۴۴۰۰۰لاشه هاشمی دودی پاک شده
۲۵۰۰۰۲۸۰۰۰آرد برنج هاشمی اعلا فله
۳۸۰۰۰۴۰۰۰۰آرد برنج هاشمی اعلا بسته بندی ۱ کیلویی
۲۰۰۰۰ آرد برنج معمولی
۵۰۰۰۰۵۳۰۰۰شیرودی شمشیری گیلان یک الک سورت شده
۵۲۰۰۰۵۵۰۰۰شیرودی شمشیری گیلان دو الک سورت شده ممتاز
۴۷۰۰۰۴۹۵۰۰ندا تبدیل گرگان دو الک سورت شده ممتاز
۸۸۰۰۰۹۳۰۰۰صدری دم سیاه دو الک سورت شده ممتاز گیلان
۸۰۰۰۰۸۵۰۰۰صدری دم زرد دو الک سورت شده ممتاز گیلان
۳۹۰۰۰۵۴۵۰۰سبوس برنج قهوه ای لایه دوم فرآوری شده ممتاز گیلان ۲۸۰ گرمی
۹۹۰۰۰۱۲۰۰۰۰سبوس برنج قهوه ای فرآوری شده لایه دوم
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جدول قیمت

 

 

این مطلب چه اندازه برایتان مفید بوده است؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی: 0

منتظر اولین رای شما هستیم 👋

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *