برنج

قیمت برنج سال ۱۳۹۹ و علل تغییر قیمت

خرید برنج فله
  • قیمت برنج در سال ۱۳۹۹, خرید برنج ایرانی, فروشگاه برنج در شمال, فروشگاه برنج مازندران, فروش برنج عمده ایرانی, فروش برنج هاشمی, فروش برنج ارزان قیمت, خرید برنج آنلاین, خرید برنج اینترنتی, خرید برنج با تخفیف, خرید برنج به صورت عمده, خرید برنج تعاونی, خرید برنج تناژ بالا

افزایش قیمت برنج سال 1399

قیمت برنج سال ۱۳۹۹

از ابتدای شهریور دولت طرح ممنوعیت واردات برنج خارجی را برای حمایت از برنج ایرانی به اجرا گذاشت. طرحی که به گفته ناظران، قیمت این قلم از سبد معیشتی خانواد‌ه‌های ایرانی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. برنج ایرانی که سال گذشته کشاورزان کیلویی ۱۵ هزار تومان می‌فروختند و هم‌اکنون در مغازه‌ها ۳۰هزار تومان فروخته می‌شود، امسال ۲۰ هزار تومان نرخ‌گذاری شده‌ که با نزدیک شدن به پایان فصل برداشت گران‌تر هم می‌شود، زیرا به گفته یکی از تولیدکنندگان «پارسال کشاورز محصول را سر زمین کیلویی ۱۵هزار تومان فروخت اما انتهای فصل برداشت قیمت به ۲۲ هزار تومان رسید و این وسط تنها دلال‌ها سود کردند». دبیر انجمن واردکنندگان برنج هم طرح ممنوعیت فصلی واردات برنج خارجی را «رویه‌ای که تبدیل به سیاست شد» تفسیر کرد: «پشتیبانی و حمایت از تولید داخلی یکی از اصول شکوفایی هر اقتصادی است اما چگونگی تنظیم بازار یکی دیگر از اصول این شکوفایی.»

افزایش قیمت برنج سال 1399

افزایش ۷٫۸ درصدی قیمت برنج داخلی در خرداد امسال

بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلاء در خرداد امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۷.۸ درصد و بهای برنج داخلی هاشمی درجه یک ۷.۲ درصد افزایش یافته است.

افزایش قیمت برنج سال 1399

۳برابر شدن قیمت برنج

کشف قیمت برنج وارداتی بر پایه سه مولفه قیمت ارز،قیمت جهانی و تعرفه گمرک استوار است. در چند ماه اخیر قیمت جهانی به سبب کرونا کاهش داشته و تعرفه نیز به حداقل خود رسیده اما به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیمایی قیمت آن در اردیبهشت ماه دوبرابر شد.
با این وجود بازهم بانک مرکزی نتوانست ارز آن را تامین کند و قیمت دلار نیمایی از ۱۴ هزار تومان به ۱۸ هزار تومان رسید و اکنون قیمت برنج باسماتی هندی با پایین‌ترین کیفیت در بازار کیلویی ۲۰ هزار تومان است که نسبت به ابتدای سال ۳ برابر افزایش قیمت داشته است.

افزایش قیمت برنج سال 1399

تاثیر افزایش قیمت دلار برافزایش قیمت برنچ وارداتی

همانطور که توضیح داده شد افزایش قیمت دلار تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت برنج داشته علی الخصوص برنج وارداتی برنج ایرانی کمتر از این موضوع متاثر شده و با توچه به کیفیت بالاتر آن نسبت به برنج های خارجی می تواند انتخاب بهتری نسبت به برنج های خارجی باشد.

اگرچه عده ای از افراد به مصرف برنج های وارداتی عادت کرده بودند و ذائقه ایشان به این اقسام برنج عادت کرده و از طرف دیگر قیمت برنج ایرانی نسبت به برنج خارچی بیشتر بوده و ممکن است این موضوع واقعا باعث شود که سفره عده ای از هموطنان از برنج خالی شود و این جای تاسف دارد.

این مطلب چه اندازه برایتان مفید بوده است؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی: 0

منتظر اولین رای شما هستیم 👋

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *