برنج

خرید برنج سر لاشه شمال مقرون به صرفه و با کیفیت

خرید برنج سرلاشه

امکان خرید جو خراسان شمالی از انواع مختلف از جمله خرید برنج سر لاشه هاشمی, خرید برنج سر لاشه طارم و خرید برنج سر لاشه پر محصول بسیار در بازار برنج عمومیت دارد و خرید برنج سر لاشه در بین مشتریان برنج بسیار پر طرفدار است .

چگونگی ایجاد برنج سر لاشه شمال

خرید برنج سرلاشه

در فرآیند پوست کنی برنج شلتوک برنج بین استوانه های دستگاه شالیکوب برای برداشتن لایه پوست برنج فشرده می شود در این فرآیند تعدادی از دانه های برنج شکسته می شوند که ایجاد برنج شکسته یا اصطلاحا نیم دانه را می کنند.

اصطلاح عمومی است که برای برنج شکسته به کار برده می شود برنج شکسته بار برای خود به انواع دیگر تقسیم می شود که ریزه, فیته, چارپاره, نیم دانه, لاشه و سر لاشه می باشد.

برنج لاشه و سر لاشه به برنج شکسته ای که بیشترین سایز برنج شکسته را داشته باشند اطلاق می شود بنابراین این نوع برنج بسیار شبیه به برنج کامل می باشد و خصوصیات آن نیز بسیار به برنج دانه کامل نزدیک است.

برنج سر لاشه از نظر ویژگی اندازه دانه به دانه هایی گفته می شود که درصد بیشتر آن از برنجی که یک سوم آن شکسته است تشکیل می شود.

درصد شکسته برنج بازار

خرید برنج سرلاشه

معمولا وقتی برنج در شالیکوبی کارش تمام می شود برای اینکه دانه خرد شده از آن جدا شود به بوجاری فرستاده می شود تا برنج نیم دانه و شکسته آن جدا شود.

اما چه مقدار از برنج شکسته و یا نیم دانه از دانه برنج جدا میشود؟

معمولا برنج ها را با درصد خرد ۳ الی ۵ درصد بوجار می کنند بعنی اینکه برنج بوجار شده سه الی پنج درصد همچنان خرد دارد علت آن اینست که معمولا برای فروشنده سود آنچنانی نخواهد داشت اگر بخواهد بوجار صفر درصد داشته باشد. البته این نوع بوجار معقول است و طبیعی اما در مواردی هم برنج بوجار صفر درصد می شود یعنی حتی سرلاشه های آن نیز از آن جدا می شود به این معنی که برنج یک سوم شکسته شده هم در آن وجود ندارد که قیمت آنرا به حدود ۸۰۰ تومان افزایش خواهد داد.

خرید برنج سر لاشه

خرید برنج سرلاشه

معمولا برنج سر لاشه مخصوصا ارقام کیفی و طارم و هاشمی بسیار پر طرفدار است و اکثرا به دنبال آن هستند چرا که هم از لحاظ قیمت و هم کیفیت می تواند بسیار مناسب باشد.
علاوه بر آن برنج سرلاشه در بازار معمولا کم می باشد و علت آن اینست که همانطور که گفتیم اکثر کشاورزان سعی بر این دارند که درصدی خرد در برنج باقی بماند و یا سر لاشه جدا نشود.

برنج نیم دانه

خرید برنج سرلاشه

 

برنج نیم دانه هاشمی و طارم هم از لحاظ خصوصیات بسیار مناسب است با قیمت خوب که در بازار معمولا راحت تر از برنج سر لاشه پیدا می شود.
جو در بازارگاه پخت خوبی دارد و میتواند طعم و قیمت خوب را با هم تداعی کند. همانطور که در تصویر بالا می بینید برنج های دانه کامل هم در این نوع برنج ها وجود دارد که درصد آن کم است حتی برخی ممکن است برنج های دانه کامل با کیفیت کمتر را در این نوع نیم دانه ها مخلوط کنند.

این مطلب چه اندازه برایتان مفید بوده است؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی: 0

منتظر اولین رای شما هستیم 👋

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *